Sizin bildiğiniz kedilerden değil o bir ‘diplomat

Lawrence sıradan bir kedi değil; o bir diplomat… Ekim ayında Ürdün’deki bir hayvan barınağından alınan Lawrence, kariyer sahibi bir kedi. İngiltere’nin Ürdün Büyükelçiliği Lawrence’ı diplomat olarak fare avcılığı görevine atadı.Ekim ayında Amman’da bir hayvan barınağından alınan ve Abdounlu Lawrence adı verilen kedi, İngiltere’nin ilk diplomat kedisi olma özelliği taşıyor. Abdoun, Ürdün’ün başkenti Amman’daki bir bölge.Ürdün’deki bir hayvan koruma derneğinden alınan Lawrence, İngiltere’nin Ürdün Büyükelçisi Edward Oakden’a teslim edildi.

Sosyal medyada oldukça ünlü olan Lawrence’ın yaklaşık 7 bin takipçisi var. Amman Büyükelçi yardımcısı Laura Dauban, “Lawrence fare avcılığı görevinin yanı sıra Twittter’daki takipçileriyle ilgileniyor ve takipçilerine Ürdün’deki büyükelçiliğimizi farklı bir bakış açısıyla göstermemize yardımcı oluyor.İngiliz turistlerin Ürdün’e gelip ülkeyi ziyaret etmelerini istiyoruz, burası huzurlu ve müreffeh bir ülke” dedi.

İngiltere Başbakanlık Konutu’nda 1924’ten beri fareleri yakalaması için kedi besleniyor. Kedilerin masrafı devlet tarafından karşılanıyor.

Şu anda da Palmerston adlı kedi bu görevi sürdürüyor. 1973-88 yılları arasında başbakanlık konutunda fare avcısı olarak görev yapan Wilberforce en uzun süre bu ünvanı taşıyan kedi. Wilberforce bu sürede 4 farklı başbakan gördü.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir