Hayat kurtaran hayvanların gerçek hikayeleri

1. Meraklı kedi Winnie

kahramanhayvan (9)
Winnie bodrumda meydana gelen kaçaktan ötürü karbon monoksit dolan evde uyumakta olan sahibini miyavlayıp tırmalayarak kurtaran kahraman bir kedi. Sahibi kedinin huysuzluklarına zor da olsa gözlerini açtığında hareket kabiliyetinin çoğunu yitirmişti. Zar zor ambulansı arayarak kendinin ve çocuklarının hayatını kurtaran ekibin gelmesi ve ilk müdahaleyi yaptıktan sonraki açıklaması ise Winnie’nin hak ettiği değerin fazlasını anlatıyordu. Çünkü eğer kedi 5 dakika daha geç davransaydı şu an hayatta olmayabilirlerdi.

2. Doberman Khan

kahramanhayvan (7)
Henüz sahiplenilmesinin ardından 4 gün geçmişti ki Khan evin 1,5 yaşındaki bebeği Charlotte’ın yanında bahçede havlıyor ve agresif hareketler yapıyordu. Annesi ne olduğunu algılamaya çalışırken aslında Khan’ın kahverengi büyük bir yılandan Charlotte’ı koruduğunu anlıyorlar. Hatta bu yüzden yılan kahraman köpek Khan’ı ısırıyor. Neyse ki yılan zehrini tamamen boşaltamıyor ve tedavisi yapılan Khan sağlığına tekrar kavuşuyor.

3. Beyaz Balina Mila

kahramanhayvan (10)
Nefes ekipmanları olmadan balinalarla dolu bir tankta dalış yapılan bir turnuvada 26 yaşındaki bir dalgıç da kendini 20 feet derinliğe dalarak kendini deniyordu. Fakat daldıkça azalan soğukluktan dolayı bir süre sonra dalgıcın ayakları dondu ve hareket edemez hale geldi. Nefes almakta da zorlanmaya başladığı sırada Mila isimli beyaz balina ayaklarından iterek onu su yüzüne çıkmasında yardım etti. İnsanlarla yakın ilişkiler içerisinde olduğu ve yumuşak bir ağza sahip olduğu için dalgıca da zarar vermeyen Mila sayesinde dalgıç boğulmaktan kurtuldu.

4. Pitbull Kilo

kahramanhayvan (12)
Sahibi ve kız arkadaşı evdeyken kapı çalınıyor ve kargo kıyafetleriyle bir adam kapıda paketlerini uzatıyordu. O sırada cihazının çalışmadığını ve içeriden kalem alarak manuel bir şekilde imza alabileceğini belirterek sahibi uzaklaştıran kargocu evin içerisinde hırsızlık için bakınırken tam o sırada pitbull Kilo’nun farkına varması ve sahibini uyarması üzerine panikleyerek ateş ediyor. Kilo’nun başına isabet eden kurşun boynundan da yaralıyor. Veterinerde tedavi olduktan sonra mucizevi bir şekilde iyileşme gösteren Kilo o olaydan 3 gün sonra ayağa kalkıyor hatta. Tam bir kahraman!

5. Pot Karınlı Domuz Lulu

kahramanhayvan (11)
Lulu’nun sahibi aniden geçirdiği kalp krizi sonucu yere yığılmıştı. Bunu fark eden Lulu hemen evden çıkarak sokaktaki araçların önüne atladı ve geçenlerin ilgisini çekmeye çalıştı. Tepki veren duyarlı insanlardan birinin eve kadar takip ettiği Lulu, sahibinin durumunu kadına göstermiş oldu. Gelen sağlık ekipleri sayesinde sahibinin hayatı kurtuluyor.

6. Alman Kurdu Buddy

kahramanhayvan (2)
Joe Stalnaker, Buddy’i henüz 2 aylıkken sahiplenmişti. Geçirdiği hastalık nedeniyle bazen atakları gelebiliyordu ve bu durumlarda Buddy’nin 911’i arayabilmesi için eğitiyor. Buddy henüz 2 yaşındayken sahibinin geçirdiği krizi fark edip telefondan dişleriyle tuşladığı acil yardım hattına havlayıp uluyarak ekiplerin gelmesini sağlıyor. Bilinci kaybolmuş şekilde bulunan sahibi ise birkaç gün hastanede kaldıktan sonra sağlığına kavuşuyor Buddy sayesinde.

7. Papağan Willie

kahramanhayvan (1)

Bebek bakıcısı ve papağan Willie’nin olan Megan Howard, baktığı 2 yaşındaki bebek için küçük tartlar pişirmiş ve soğuması için tezgaha bırakmıştı. Birkaç dakikalığına banyoya gittiğinde içeriden papağan Willie’nin deli gibi kanat çırpışları ve “Anne! Bebek! Anne! Bebek!” şekilde bağırdığını duyuyor. Geri döndüğünde bebeğin yediği tart ile boğulduğunu ve suratının maviliğini fark ediyor. Heimlich manevyasıyla boğulmaktan kurtaran bebeğin imdadına Willie’nin yetişmesini de inkar edilmiyor tabii ki.

8. Labrador Tang

kahramanhayvan (4)

1919’da Ethie isimli bir gemi fırtınanın etkisiyle birlikte kayalıklara çarpmıştı ve 93 kişilik mürettebattan biri de sarsıntının etkisiyle suya düşmüştü. Yardım arayan insanlar arasından geminin köpeği Tang ağzına bir halatı alarak denize atladı. Soğuk suya aldırmadan metrelerce yüzen cesur köpek kayaya çıktığında onu bulanlar ağzındaki halatı gördüler ve bu şekilde gemiye ulaşıp 92 kişinin hayatını kurtarabildiler. Bu cesareti ardından Tang’e madalya da verildi.

9. Keçi Manny

kahramanhayvan (3)

Sahibi Avustralyalı çiftçi Noel Osborne, sesini insanlara duyurabileceğinden uzak bir alanda düşerek kalçasını kırıyor ve hareket edemiyor. O halde, bulunduğu yerde 5 gün geçirmek zorunda kalan adama Manny adındaki keçisi yardımcı oluyor. soğuk ve yağmurlu gecelerde ona sarılarak sıcak tutuyor, sütüyle besliyor. Sonrasında arkadaşları tarafından aranılıp bulunan Noel Osborne geçirdiği günlerde yalnız olsaydı bu süreci atlatamayabilirdi.

10. Golden Retriever Toby

kahramanhayvan (8)

2 yaşındaki Toby’nin sahibi ona boğulma anlarında neler yapması gerektiği konusunda eğitmeye çalışmıştı fakat başarılı olamamıştı. Bir gün sahibi gerçekten boğulduğunda Toby, 45 yaşındaki kadının göğsüne zıplayarak boğazındaki meyveyi çıkarmasını sağladı. Kendine gelen kadının ilk gördüğü şey Toby’nin onun suratını yalayışıydı.

11. English Cocker Spaniel Honey

kahramanhayvan (14)

5 aylık Honey ve Michael Bosch araçlarında yolculuk halindeyken bir yamaçtan yuvarlanarak kaza geçiriyorlar. Tepe taklak olan aracın içinde ters durup sıkışan adamın tek umudu küçük köpekti ve son can havliyle tasmasını salıyor. Kendini kurtaran köpek yarım mil koşup insanların ilgisini çekerek onları kaza alanına getiriyor. Honey’nin hızı sayesinde geç kalınmadan müdahale edilebiliyor.

12. Fil Ningnong

kahramanhayvan (13)

8 yaşındaki Amber Mason, ailesiyle birlikte Tayland’ta tatildeydi. En güzel bölümü de 4 yaşındaki fil NingNong ile geçirdikleri zamandı. Filin sırtına binip sahibiyle birlikte sahile indikleri sırada fil eğiticisi suda balıklarla ilgilenirken Ningnong bir şeylerin ters gittiğini fark edip sahilin tam tersi yönüne doğru koşmaya başlıyor. Yaklaşan tsunamiden minik çocuğu kurtaran file daha sonra ulaştıklarında çocukla sarıldıklarını ve güvende olduklarını görüyorlar.

13. Chihuahua Chi Chi

kahramanhayvan (5)

Minik köpek Chi Chi ve sahibi Mary Lane plajda güneşlenirlerken Chi Chi sakin uykusundan bir anda fırlayıp kendini kumlara atıyor. Atlarken sandalyesini bile devirip hiç görülmemiş bir şekilde garip davranışlar sergileyip gözlerini diken minik köpeğin gösterdiği yöne baktıklarında açık denizde sörf tahtaları devrilmiş ve başlarını dalgalardan dolayı zor bir şekilde yukarıda tutmaya çalışan 2 kadını fark ediyorlar. Yardım kadınlara ulaşana kadar sakinleşmeyen Chi Chi, ancak her şey normale döndüğünde tekrar sandalyesine dönüyor. Hayatı kurtulan kadınlar ve otel yönetimi bu minik misafirin kahramanlığını ödüllendiriyor.

14. Kedi Puding

kahramanhayvan (6)
Puding sokaklarda yaşayan sarman bir kediydi ve Amy Jung ona sıcacık bir yuva açarak sahiplenmişti. Hatta Pudingin yakın arkadaşlarından Wimsy de bu ailenin bir ferdi olmuştu. Gecenin ilerleyen saatlerinde Jung yatağındayken diyabetinden dolayı kriz geçiriyordu. Puding onun elini ısırarak uyandırmaya ve oğlu Ethan’ı çağırmak için dürtmeye çalışıyordu. Bir yandan da miyavlayan kedinin sesini maalesef oğlu duymuyordu. Bunun üzerine oğlu Ethan’ın yatağına giderek zıplayıp miyavlayan Puding sayesinde Ethan uyanarak annesine ilaçlarını verebiliyor. Bu hayat kurtarıcı davranıştan sonra Puding profesyonel olarak da Jung’ın krizlerini hissedip yardım çağırma konusunda eğitim almaya başlıyor.

Kaynak: 1 , listelist.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir