Bitmeyen Kartuşlu yazıcı nedir? Ne değildir? Yanlış bilinen doğrular?

Bitmeyen Kartuşlu yazıcı nedir? Ne değildir? Yanlış bilinen doğrular?

Bitmeyen Kartuşlu Yazıcıların sorunları neler? Nasıl çözülür?

 

Bunca yıldır neden Bitmeyen Kartuşlu yazıcı tercih ediliyor?

Bunca yıldır neden Bitmeyen Kartuşlu yazıcı tercih ediliyor ?

Şu sıralar Bitmeyen kartuş konusu herkesin diline dolanmış, herkes onu konuşuyor. Nedir bitmeyen Kartuş? Ne tür sorunları var? kullananlar memnun mu? Bitmeyen kartuş nerede satılıyor? Daha onlarca soru. Bilenler bilmeyenlere, duyanlar duymayanlara anlatır olmuş “Bitmeyen kartuş mu olurmuş?”

“Bitmeyen kartuş” ibaresi ilk olarak 2009 yılında Burs a Kartuş tarafından kullanılmaya başladı. O zamana kadar tüm dünyada kartuş sorununa çözüm aranıyor fakat kalıcı çözümler bulunamıyordu. Bazı yazıcı modellerine dolan kartuş uygulaması yapılabiliyor, onun dışındakilerde ise orijinal kartuşlar kullanılmak zorunda bırakılıyordu. Orijinal kartuşun 1 sayfa yazının baskı maliyeti ise 1 tl ye mal oluyordu.

Tüm yazıcı kullanıcıları bu durumdan aşırı durumda mağdurken, Bursa Kartuş tüm yazıcı modellerinde tank sistemlerini takarak test etmeyi başarmıştı. Aynı senenin sonunda www.bitmeyenkartus.com.tr yi kurarak bu ürünün kısa zamanda tüm Türkiye tarafından da duyulmasını sağladı.

Peki nedir bu bitmeyen kartuş olayı?

Yazıcı içinde orijinal kartuşlar vardır. Bu kartuşlar 3.5 luk matkapla deliniyor. Sonra yazıcı yanına tank sistemi takıp, içi mürekkeple dolduruluyor. Bu işelmler yapılırken hortumların hava almayacak şekilde monte edilmesi gerekiyor. Aslında zor gibi gözükse de montaj işlemi sadece biraz dikkat gerekiyor. Zaten Bursa Kartuş da bunların montajı ile ilgili videolar yayınlamış durumda.

E-140

 

Bitmeyen Kartuş Sistemi nasıl çalışıyor?

Yazıcı içindeki orijinal kartuşlar, yandaki mürekkep dolu tanklardan mürekkebi vakumluyor. Bu şekilde yazıcı içindeki kartuşlar gerekli mürekkebi yandaki tanklardan çekmiş oluyor. Geriye adece yandaki tanklara mürekkep bittikçe, mürekkep doldurmak kalıyor. Bu da su doldurmak kadar basit.

Sistem kısaca bu şekilde çalışıyor …..

Çok uzun süre mürekkep doldurma ihtiyacınız olmadığı için, mürekkepler çok uzun süre gittiği için bu sisteme BİTMEYEN KARTUŞ  ismini verilmiş.

 

Genelde nasıl sorunlar yaşanıyor?

Genelde çok bilinen hortum sıkışması sorunu var. Bu durum genelde hortumların sıcaktan yada çok kullanılması ile genleşmesinden oluşuyor. Yine bunun da çözümleri ile ilgili videolar var, aynı zamanda Bursa Kartuş firmasından da telefonla teknik destek alabiliyorsunuz.

Diğer bir sorun ise kafa donması yada tıkanması:  Bu konuda çok az bilinen bir konu var. O da; tüm mürekkep püskürtmeli yazıcıların orijinal kartuşlarında bile donma riski vardır. ORİJİNAL KARTUŞ DA KULLANSANIZ , KAFALAR-KARTUŞLAR MUTLAKA TIKANACAK-BOZULACAKTIR. Bunu engellemek için en az 15-20 günde en az 1 sayfa çıktı almalısınız. Bunu yaparsanız donmayı bir ölçüde engellemiş olursunuz.

Bir de, yazıcının baskı kafası ömrü var,  orijinal mürekkep bile kullansanız bu kafalar ömrünü tamamlayınca tıkanacak, bozulacak.  Kafalar bozulduğunda ücretli olarak yeni kafa almanız gerekecek. O da yazıcıya göre 150 TL ile 300 TL arasında değişiyor. Bu kartuşları siz internet sitesinden sipariş verince size delik ve hazır geldiği için kolayca takıp baskı almaya devam ediyorsunuz.

 

Bitmeyen Kartuş Montajlı Yazcıların Garantisi Ne Kadar?

Bursa Kartuş’un monte ettiği yazıcılarda, Bursa Kartuş firması yazıcıya 2 yıl garanti veriyor. Emici dolu hatası bu garantinin dışında bırakılıyor. Çünkü bu hata aşırı baskı alındığında verir. Yazıcı içindeki kafalara ise 1 ay yada 1000 sayfa baskı garantisi var.  Garanti konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu da şu; bu tarz sonradan monte edilen yazıcılara yetkili servisler maalesef garanti veremez.

Orijinal Mürekkepli CANON IX 6850 (A3 yazıcı) VE BİTMEYEN KARTUŞ SİSTEMİ-FOTOĞRAFÇILARA ÖZEL

 

Yazıcının ömrü ne kadar?

Son olarak; Canon ve Epson yazıcılarda 8.000 sayfadan çok daha fazla baslı aldığınızda “Emici Dolu” yada “Ped Doldu” hataları verebiliyor. Bu hata yazıcının ömrünün bittiği anlamına gelir. Bu hatanın çözümü için bitmeyenkartus.com.tr den program satın alabilirsiniz. gelen maildeki programı açarak sorununuzu çözebilirsiniz. Fakat genelde emici dolu hatası veren yazıcılar çok randıman vermez, çünkü giderek sorunları ve masrafları artar.

 

Bu sistemi neden insanlar tercih ediyor?

Yaklaşık 8 yılda 250.000 adet sonradan monte edilmiş yazıcılar Türkiye’de satıldı. Kullanıcıların büyük çoğunluğu sonuçlardan memnun. 250 liralık yazıcı ile onbinlerce çıktı alan işletmelerin internetteki yorumlarını görebilirsiniz. Elbetteki bu sistemler sorunsuz değildir. Ama mutlaka size para kazandıracak şekilde tasarlanmıştır. Kısaca bir hesap yaparsak; 50 kuruştan fotokopi yada çıktı veren bir internet cafe 10.000 sayfa baskı alsa en az 5000 TL para kazanmış demektir. 250 TL yatırımla 5000 TL kazanabilmek muhteşem.

Şu anda Türkiye’de “Bitmeyen Kartuş” konusunu bilmeyen yok. Yazıcı üreticileri de gerekli araştırmalarını yapıp son iki yıldır kendi tanklı yazıcılarını ürettiler. Şu an için fiyatlar aşırı pahalı olsa da zamanla bu fiyatlar kademeli olarak düşeceğini düşünmekteyiz

kaynak: bitmeyenblog.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir