Ukrayna’da Ne Yemeli Ne İçmeli ?

 

Ukrayna’da Ne Yemeli?

Ukrayna mutfağı harika yemeklere ve içkilere sahip. Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka yemeniz gereken  yemek ve içkiyi sizlere sunmak için hazırız. Buyrun bakalım…

1- Borscht (Borş)

Ukrayna’nın bir numaralı yemeği. İçerisindeki baskın olan şey pancar kökü. Tipik bir borş çorbasının içinde et (dana ya da domuz), sebze (pancar kökü, lahana, havuç, patates, maydonoz, soğan ve domates) olur. Belirleyici kısmı ise fermante pancar kökü suyudur. Fakat borş yalnızca bu şekilde yenmez. Özel bir yeme adabı ve kültürü vardır. Birkaç kaşık smetna (Türk yoğurduna benzer ama daha hafifi tatlı bir lezzeti vardır) ve papmuşka (sarımsak soslu küçük ekmekler) bu sıcak çorbanın yanına mutlaka olmaldır. Bu üçünü birlikte tüketirseniz gastro reseptörleriniz unutulmaz biz aroma yakalayacaktır. Ukrayna mutfağına ve yemek kültürüne giriş için en doğru başlangıç Borş çorbasıdır.

2- Vareniki

Ukrayna’da mutlaka yemeniz gereken 2 numaralı yemek. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı aslında. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağrırlılı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.

3- Strudel

 

Borş ve Variniki’den sonra tatlıyla devam ediyoruz. Strudel genellikle içerisinde tatlı dolgu olan bir pie. 18. yüzyılda Habsburg imparatorluğu zamanında popüler hale geliyor ve daha sonra Ukrayna’nın batı bölgelerine doğru yayılıyor Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynir. En iyi Strudeller “Galitski Shtrudeli” denen yerde yapılıyor. (Галицькi штруделі) Bu mekanın iki yerde şubesi var: Lviv and Kiev.

4- Sirniki

Ukraynalıların kahvaltıda tercih ettikleri bir yemek Sirniki. Aslında bir çeşit peynirli pankek de denilebilir. Balla, ekşi kremayla, reçel çeşitleri ve elma sosuyla servis edilir ve yanında da sert bir kahveyle olmazsa olmazlarındandır.

5- Krovyanka

Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk. Krovyanka genellikle ızgarada, haşlanarak ya da yağda kızratılarak yapılır. Aynı zamanda çiğ de tüketilebilir. Ancak Ukrayna’da her süpermarkette bulunmaz. Ukrayna’daki restoranlarda (Örneğin; Volodimerskiy rinok ya da Bessarabskiy rinok) da bulabilirsiniz. Bu marketlerde ev apımı Krovyenkalar var.

6- Kısil

 

Yemeklerden sonra içkilere geçelim. Kısil aslında bir çeşit tatlı içecek. Ararot kamışı ve (mısır, patates nişastası) ile kalınlaştırılmış bir içecek hem de. Ayrıca içine taze ve kuru meyveler de eklenen Kısil için en çok vişne, frenk üzümü, kızılcık tercih edilir. Kısil ana yemeklerden sonra soğuk olarak servis edilir.

7- Gorilka (Vodka)

Son olarak Ukrayna’nın milli içkisi olan Gorilka ile gevşeyelim. Bu içkiyi en iyi üreten markalardan biri Nemiroff. Bir sürü çeşidi var: Klasiğinden huş ağacı sapı ve yaban mersinine kadar uzanan farklı tatlara sahip. Ne olursa olsun Ukrayna yemeklerinizin sonunda en iyi içki olacaktır. Not: Ukraynalılar içerken “Na zdorovya” demezler. (O Rusya’da popüler). Ukraynalılar Kazaklar gibi kadeh kaldırır ve “Budmo!” derler. 3 kere “Gey!” yanıtını aldıktan sonra kadehler içilir. – Budmo! – Gey! – Budmo! – Gey! – Budmo! – Gey! Gey! Gey!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir