Son dakika… Vahim haberler! ‘İlan etmeye hazırlanıyor! ‘Bölünecek’

 

Son dakika… Vahim haberler! ‘İlan etmeye hazırlanıyor! ‘Bölünecek’
Gazete Vatan 4 Kasım 2017 10:56:52

FARKLI İSİMLER DEVREDE

Yeni Şafak’a bilgi veren ÖSO yetkilisi, “Bizimle görüşen Amerikalılar, ‘bize dost olduklarını ve şartlara uymamız halinde 2012 vizyonuna yeniden dönerek muhaliflerin daha güçlü destekleneceğini’ vadediyorlar” dedi.Golan-Suveyda hattında federal statü verilecek alanın yalnızca İsrail’in güvenliği için Dürziler bahane edilerek şekillendiğine dikkat çeken ÖSO komutanı, “ABD’nin buradaki hedefi, Lübnan-Suriye sınırında İsrail’e daha fazla alan kazandırmak ve Hizbullah’ın geçiş koridorunu engellemek” diye konuştu. Muhalif isim ayrıca, “Suriye’de aktif petrol alanlarının yüzde 65’lik kısmı PKK’ya verildi. ABD’nin Sünniler için ayırdığı alan ise nüfus unsuru yok sayılarak dar bir alanda sıkışmış bir bölge olarak çizilmiş” diye konuştu.

ABD KREDİSİNİ TÜKETTİ

Muhalif komutan, görüşmeye kendisiyle birlikte katılan ÖSO temsilcilerinin ise ABD’lilere şu cevabı verdiğini söyledi: “7 yıllık savaş süresince sürekli oyalanan taraf olduk. Ülkenin yüzde 54’lük kısmını kontrol ediyorken sizin tutumunuz nedeniyle bugün ülkenin yüzde 17’lik kısmında ancak kontrol sağlıyoruz. Dolayısıyla ABD, muhalifler nezdinde kredisini çoktan tüketti…” Terör örgütünün Irak ve Suriye’de hamiliğini üstlenen ABD’nin sınır boyunda farklı provokasyonlara başvuracağını söyleyen Suriyeli komutan, sivil halkın bile Türkiye’ye karşı kışkırtılmaya çalışıldığını vurguladı.

Böyle parsellediler

Suriye’de Akdeniz’den başlayarak Lazkiye-Tartus-Şam hattını Nusayri federal bölgeye dahil eden ABD, Suveyda-Golan-Kuneytra’yı ise Dürziler için ayırdı. ABD’nin bölücü haritasında Halep, İdlib, Hama kırsalı da Sünnilere verildi. Washingtonmerkezli korsan haritada Haseke, Deyrizor’un kuzeyi, Rakka, Münbiç ve Kamışlı hattı da PKK’ya verildi. Irak’ta ise Tikrit-Selahaddin-Anbar ve Felluce Sünnilere, Erbil-Duhok-Halepçe-Süleymaniye bölgeleri Peşmerge’ye,Bağdat-Nasıriyye-Kadisiyye-Necef koridoru ise Şiiler’e bırakılıyor.

Kışkırtıyorlar

Kamışlı, Amude, Münbiç, Tel Rıfat’ın köyleri ile Afrin ve Ayn el-Arab’da sivillere Türkiye karşıtı propaganda yapan terör örgütü PKK/PYD, Fırat Kalkanı bölgesinde de ortamın istikrarsızlaşması için elinden geleni yapıyor. Halkı kışkırtmak için sık sık örgüte destek yürüyüşleri gerçekleştiren teröristler, bu eylemlerini ÖSO kontrolündeki Azez’in köylerinde bile yapıyor. PKK’ya destek yürüyüşlerinden sonuncusu Azez’e bağlı Ahraz köyünde gerçekleşti. ABD yönlendirmesiyle Suriye’de PKK’ya destek amaçlı yapılan son eylemde bazı provokatörler taşkınlık yaptı. PKK’lılar Fırat Kalkanı bölgesinin birçok köyünde benzer tahrikleri sürdürüyor.

Yeni Şafak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir